Водіння без відповідних документів або без дійсного права керування транспортним засобом залишається одним із найпоширеніших адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху. Законодавство України чітко розмежовує різні ситуації: від простої забудькуватості, коли посвідчення є, але його не пред’явили, до випадків, коли людина ніколи не отримувала права або керує після судового позбавлення. Розмір відповідальності в цих випадках відрізняється суттєво — від кількох сотень гривень до десятків тисяч з додатковими санкціями.
Стаття 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює градацію покарань залежно від обставин. У 2026 році, з урахуванням цифровізації та можливостей перевірки через єдині реєстри та застосунок «Дія», фіксація порушень стала більш прозорою. Водночас вимоги до наявності дійсного права керування не послабшали. Розуміння цих норм дозволяє водіям свідомо уникати ризиків та правильно діяти під час взаємодії з поліцією.
Кожна частина статті 126 передбачає окремі механізми кваліфікації та санкції. Це дає змогу застосовувати покарання пропорційно до ступеня небезпеки порушення. Далі розглянемо детально всі випадки, розміри штрафів, процедуру перевірки та практичні аспекти.
Основні ситуації, що підпадають під статтю 126 КУпАП
Закон розрізняє кілька ключових сценаріїв. Найпоширеніший — коли водій має чинне водійське посвідчення відповідної категорії, але не пред’явив його (або інші обов’язкові документи) під час перевірки. У такому разі порушення кваліфікується за частиною першою статті 126. Це стосується як фізичної відсутності документа, так і ситуації, коли електронне посвідчення в «Дії» не вдалося показати у зручний для поліцейського спосіб.
Інша ситуація виникає, коли особа взагалі не має права керування транспортним засобом. Це може бути відсутність посвідчення як такого (людина ніколи не проходила навчання та іспити), або невідповідність категорії транспортному засобу. Наприклад, водій з категорією B намагається керувати вантажівкою категорії C. Таке порушення підпадає під частину другу статті 126. Сюди ж відноситься передача керування особі без права керування — відповідальність несе як водій, так і власник автомобіля.
Окремо регулюється керування після встановлення тимчасового обмеження права керування (частина третя) та після судового позбавлення права (частина четверта). Повторне вчинення порушень, передбачених частинами другою–четвертою, протягом одного року тягне за собою найбільш суворі наслідки за частиною п’ятою.
Розміри штрафів та додаткові санкції
Станом на 2026 рік неоподатковуваний мінімум доходів громадян для розрахунку штрафів за адміністративними статтями становить 17 гривень. Це дозволяє точно визначити суми покарань.
| Ситуація | Частина ст. 126 КУпАП | Розмір штрафу | Додаткові наслідки |
|---|---|---|---|
| Водій має чинне посвідчення, але не пред’явив документи (або електронні версії) для перевірки | частина 1 | 425 грн (25 НМДГ) | — |
| Немає права керування (відсутнє посвідчення, невідповідна категорія) або передача керма такій особі | частина 2 | 3400 грн (200 НМДГ) | — |
| Керування за встановленого тимчасового обмеження права керування | частина 3 | — | Позбавлення права керування на строк від 3 до 6 місяців |
| Керування особою, позбавленою права керування за рішенням суду | частина 4 | 20 400 грн (1200 НМДГ) | — |
| Повторне порушення (частини 2–4) протягом одного року | частина 5 | 40 800 грн (2400 НМДГ) | Позбавлення права керування на строк від 5 до 7 років + можливе оплатне вилучення транспортного засобу |
Дані наведено відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення станом на 2026 рік.
Примітка до статті 126 важлива для учнів автошкіл: положення частин першої та другої не застосовуються до осіб, які в установленому порядку навчаються водінню транспортного засобу. Це означає, що під час практичних занять з інструктором штраф за відсутність посвідчення не накладається.
Як відбувається перевірка документів у 2026 році
Поліцейські перевіряють наявність права керування через єдині державні реєстри та застосунок «Дія». Електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу мають таку ж юридичну силу, як і паперові аналоги, за умови, що дані можна прочитати та зафіксувати. Якщо водій пред’явив документи в «Дії» у візуальній формі, яка дозволяє поліцейському переконатися в їх дійсності, порушення за частиною першою зазвичай не фіксується.
Проте якщо пред’явити документи неможливо (забули телефон, немає інтернету, застосунок не працює), поліцейський кваліфікує дії за частиною першою — 425 гривень. Перевірка бази даних відбувається швидко, але сам факт ненадання документів у зручний спосіб вже є підставою для штрафу. У випадках підозри на відсутність права керування поліція додатково перевіряє інформацію в реєстрі.
Особливості кваліфікації простроченого посвідчення
У загальному порядку керування з простроченим водійським посвідченням кваліфікується як відсутність права керування за частиною другою статті 126 — штраф 3400 гривень. Водночас у період воєнного стану діють тимчасові спрощення, передбачені постановами Кабінету Міністрів України. Зокрема, для певних категорій посвідчень (виданих вперше на два роки) дозволяється керування навіть після закінчення строку дії. Судова практика показує, що в таких випадках постанови поліції часто скасовуються. Після завершення воєнного стану правила повернуться до стандартних вимог — прострочене посвідчення не дасть права на керування.
Наслідки для власника автомобіля та передача керма
Частина друга статті 126 прямо передбачає відповідальність не лише за керування без права, а й за передачу керування транспортним засобом особі, яка такого права не має. Штраф у 3400 гривень у цьому випадку накладається на власника або особу, яка допустила керування. Це правило діє незалежно від того, чи знав власник про відсутність прав у водія. Тому перед передачею автомобіля важливо переконатися в наявності дійсного посвідчення відповідної категорії.
Порядок дій при зупинці поліцією
При зупинці транспортного засобу поліцейський має право вимагати пред’явлення документів. Водій зобов’язаний надати можливість перевірити дані посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію та поліса ОСЦПВ. Якщо документи в «Дії» — їх потрібно відкрити у візуальній формі. У разі складання постанови про адміністративне правопорушення водій має право ознайомитися з її змістом, надати пояснення та зафіксувати зауваження. Копія постанови вручається негайно або надсилається поштою.
Оскарження постанови про штраф
Постанова про накладення адміністративного стягнення за статтею 126 КУпАП може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення (або з дня вручення, якщо особа не була присутня). Оскарження подається до вищестоящого органу поліції або безпосередньо до адміністративного суду. Підставами для скасування часто стають порушення процедури складання протоколу, відсутність належних доказів, неправильна кваліфікація або недотримання вимог щодо роз’яснення прав. Судова практика демонструє, що процесуальні помилки поліції нерідко призводять до закриття справ.
Практичні рекомендації
Щоб уникнути штрафу за водіння без прав, варто завжди мати при собі або в доступній формі водійське посвідчення, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та поліс ОСЦПВ. Перевіряйте строк дії посвідчення заздалегідь та вчасно звертайтеся до сервісного центру МВС для заміни. Не передавайте кермо особам без відповідного права — це тягне за собою штраф для обох сторін. Учні автошкіл повинні пам’ятати про наявність інструктора під час практичного водіння.
Своєчасне отримання та підтримання дійсного права керування — це не лише спосіб уникнути фінансових втрат, а й гарантія безпеки на дорозі для всіх учасників руху. Законодавство 2026 року залишається послідовним у вимозі до кожного водія мати підтверджену кваліфікацію та документи, що її засвідчують.















Leave a Reply